11 дек. 2023
Катерина Димитрова от 11 „Б“ клас успешно завърши Национална младежка академия (НМА) 2023г., която бе разделена на три последователни класа, всеки от тях стремящ се да развие различни умения и качества в участниците:
Първият клас се проведе от 7-ми до 10-ти септември в ПБ Атия, Бургас. Фокусът на обучението бе гражданската активност, младежките инициативи и младежката работа. Какво значи да си граждански активен? Какво е младежко участие и как мога да стана част от процеса на вземане на решения на местно и национално ниво? По време на този клас се развиваха различни активности – симулации, дебати, рефлексии, игри, свързани с екипна работа, и много други. След края на Клас 1 академците бяха разделени по дройки и им бе поставена задачата да организират младежка инициатива в своето населено място, като Катерина намери съмишленици и заедно с тях разви инициатива, свързана с подобряването на околната среда в Шумен.
Вторият клас на НМА се проведе от 12-ти до 15-ти октомври в ПБ Шумнатица, Боровец. В него главните засегнати теми бяха личностното развитие, отношения между хората и работа в екип. Обучението и активностите включваха саморефлексия, определяне на видовете лидери, развиване на „Аз“ послание, себеопознаване чрез въпроси, работа в екип, определяне на различните елементи на културата, развиване на активно слушане, танци, йога и много други. След края на Клас 2 на академците бе поставена задачата да направят задълбочен анализ по избран от тях проблем. Катерина избра проблема за домашното насилие в България, като анализира причините, целевата група, последствията и възможните решения.
От 23-ти до 26-ти ноември, отново в Боровец, се проведе третият и последен Клас на Национална младежка академия. На откриването на участниците започнаха с поставяне на индивидуални цели за идните дни. След това продължиха до края на деня в компанията на гост-лектори. Академците бяха запознати с това каква е разликата между страгетия и стратегически план и обсъдиха защо има голяма дезинформация сред младите, при наличието на толкова много информация и лесния достъп до нея. Бяха запознати и с Националната стратегия за младежта, с процеса на разписване и приемане на стратегията, както и необходимите документи и наличните ресурси и указания при разписване на проект. В края на деня, участниците представиха проблемите, по които предварително бяха изготвили анализи и запознаха останалите с тях, като целта беше да се изберат 5 от тях, по които групата да работи. Проблемът, анализиран от Катерина бе един от избраните, а други такива бяха свързани с ниската финансова и цялостна грамотност в България, както и с липсата на закон за доброволчество. През втория ден се сформираха работни групи и започна разписване на проектни предложения. Разписването на проектите и даването на обратна връзка продължи през останалите дни. През последния ден участниците представиха завършените проекти пред комисия и получиха обратна връзка, като те продължават да работят със своите екипи и след края на академията.
По време на трите класа на академията участниците имаха разнообразни обучителни активности като между тях бяха включени танци, състезания и игри, които сплотиха още повече сформиралата се общност. В края на академията всички споделиха с какви чувства си тръгват и какво научиха. За финал участниците взаимно канеха съмишлениците си за съвместна работа из цялата страна – София, Шумен, Варна, Пещера, Ботевград, Кърджали, Правец, Пловдив, Ямбол, Враца и много други. Катерина смята времето, прекарано на Национална младежка академия за изключително ползотворно и го счита за особено полезно за по-нататъшното ѝ развитие. Тя горещо препоръчва академията на всеки младеж, имащ желанието да развие знанията и уменията си, в същото време създавайки прекрасни спомени и мрежа от контакти с мотивирани и целеустремени хора.