14 дек. 2025
На 9 и 10 декември 2025 г. се проведе устния изпит за Немска езикова диплома DSD II на ниво B2/C1. Шестнадесет ученици от DSD групата на 12. клас на ПЕГ „Никола Вапцаров“ представиха изказвания по актуални социални и екологични теми, които се обсъждат особено интензивно в съвременното общество в Германия и в Европейския съюз като цяло. Според председателя на комисията, г-жа Регина Ауф дем Берге, резултатите от устния изпит са много добри.
Интензивната подготовка за изпита продължава година и половина, през която кандидатите изготвят специални електронни портфолиа с материали по избраните от тях теми. Тази година подготовката бе съпътствана от предизвикателството на почти изцяло променен формат на портфолиата. Значителна част от компонентите включват официално използване на изкуствен интелект, като задачата на учениците е да анализират и коментират създаденото от него. В заключителния етап те подготвиха подкаст, който обобщава материалите по темата и служи като непосредствена подготовка за изпита.
Материалите от писмения изпит, проведен на 19 ноември 2025 г., са изпратени в Германия, където ще бъдат оценени от висококвалифицирани специалисти заедно с изпитните работи на кандидати от още 70 държави. Очакваме крайните резултати през февруари–март следващата година.



