08 дек. 2022
През месец април, 2014 се проведе третата работна среща по проект „Различни култури на европейската сцена“ в Комуна Радуканени, Румъния. Темата на срещата бе „Ние сме граждани на Европа с нашите прилики и различия“.
Учениците Георги Тенев от 9г клас и Михаил Марчев от 9б клас представиха пиесата „Г-н Балкански“ от Георги Данаилов. Партньорите искрено се забавляваха на изиграния от тях скеч по мотиви на „Бай Ганьо“.
Ето какво споделиха с нас Георги и Мишо:
„Нашите домакини ни очароваха с тяхното гостоприемство. От момента, в който стъпихме на румънска земя до отпътуването ни, те бяха с нас. Радуканени се оказа малко селце близо до молдовската граница. Районът е изключително беден, хората се изхранват от земеделие и дърводобив. Въпреки трудния начин на живот те са изключително сърдечни и дружелюбни и ние станахме част от техния делник.
А първата вечер беше просто прекрасна. Традиционните ястия от Румъния, Германия, Финландия, Полша, Италия, България и Гърция, песните, танците и хубавото българско вино направиха тази вечер специална.
Първата наистина интересна дейност беше „Кукленият театър“. Разделиха ни на случаен принцип на четири отбора. Дадено: по 2 шишета на отбор (голямо и малко) пластилин, тиксо, ножица. Търси се: креативност, работа в екип, умения за общуване, сценарии на куклен театър. Краен резултат: невероятни кукли, забавни сценарии, сплотени отбори.
Може би най-интригуващ и интересен беше „Театърът на сетивата“ (Labyrinth Teathre). Дадено: 4 произволни отбора, въженце за всеки отбор, за да се движат по предварително затъмнените коридори на училището, четири стаи с различни инсталации подготвени от домакините. ЗАБРАНЕНО: Всякакви разговори!!! Търси се: забавление, прилив на чувства. Краен резултат: изненадани и доволни участници. Лабиринт театърът е емоция, която всеки трябва да изпита. Лабиринт театърът е театър на сетивата насочен към усещанията, както на актьора, така и на зрителя. Това е изкуство, което e насоченo към разгръщането на чувства, породени от петте ни сетива – слух, вкус, зрение, допир и мирис. Лабиринтът е интерактивна инсталация, през която зрителят се движи в тъмното и среща наситени сетивни изживявания.
Но освен различните забавни задачки за разчупване на леда, ни разходиха из областния град Яш. Там се намират едни от първите университети и театри. Заведоха ни и до „Lacu Roșul“ или „Червеното езеро“. Това е най-голямото естествено планинско езеро в Румъния, неговото име идва от червеникавия наносен слой – железен оксид и железен хидроксид.
И дойде последната вечер. Песни, танци, сълзи на очите. Това беше последната вечер, в която бяхме заедно и може би никога повече няма да се видим. Но това зависи само от НАС!“