23 фев. 2024
На 31.01.2024 г. от 14:00 ч. в Актова зала на Профилирана езикова гимназия „Никола Й. Вапцаров“ клуб „В света на математиката I и II“ проведе публична изява – спектакъла „Да убием ли Хипатия?“, автор на пиесата е Николай Петков.
„Да убием ли Хипатия?“ е вдъхновен и свеж прочит на житейския път на една изключителна жена от III – IV век – талантливата Хипатия Александрийска, първата жена математик в историята на човечеството.
„Математиката, ако я разглеждаме правилно, притежава и показва не само истина, но и върховна красота – сурова и студена красота, подобна на изящна скулптура“ (Бъртранд Ръсел) „Математиката е прекрасна и истински луда дисциплина, изпълнена с въображение, фантазия и креативност, които са ограничени не от дребните подробности на физичния свят, а само от силата на вътрешната светлина“ (Грегъри Чайтин) „Може би някой от божествените ангели е видял безкрайното море на Хаоса, след което леко го е разбъркал с пръст. Тази малка и кратковременна спирала от уравнения води до оформянето на нашия Космос“ (Мартин Гарднър)
Кога хората са завързали първите възли? Защо първата жена математик е била убита? Възможно ли е да обърнем сфера отвътре навън?
Това са само част от въпросите, чиито отговори търсихме в часовете на клуба „В света на математиката“.
Пред нас се разкри магията и мистерията на някои от най-значимите открития в областта на математиката, както и най-странните артефакти и идеи, създадени от човешката цивилизация. Разказът започва преди 150 милиона години… Древните цивилизации, като елините например, били много впечатлени от числата. Може би защото в трудни времена единствено те били нещото, което не се променяло?
За Питагор и неговата езотерична школа числата били осезаеми, неизменни и вечни – доста по-сигурни от приятелството и много по-малко враждебни в сравнение със Зевс или Аполон.
Мозъците ни, които са еволюирали, за да ни помогнат да бягаме от лъвовете в саваната на Африка, може би не са създадени, за да отгърнат безкрайния воал на реалността. Имаме нужда от математика, наука, компютри, уголемяване на мозъка и дори литература, изкуство и поезия, за да повдигнем тази завеса.
Препоръчахме на гостите на спектакъла да потърсят взаимовръзките, да се насладят на изумителната еволюция на идеите и да отплават на едно вълнуващо пътешествие из безбрежния океан на въображението.